На колегії Держлісагентства йшлося про підсумки розгляду звернень громадян та обсягів фінансування лісової галузі у 2021 році

   Рубрика: Без рубрики

21 січня на засіданні колегії Державного агентства лісових ресурсів України під керівництвом т.в.о. Голови Держлісагентства Юрія Болоховця говорили про стан виконання актів законодавства, актів і доручень Президента України, Кабінету Міністрів України, запитів і звернень народних депутатів України, запитів на публічну інформацію та звернень громадян в  Держлісагентстві за 2020 рік. Так завідувач Сектору контролю та звернень громадян Юрій Савченко доповів, що Державним агентством лісових ресурсів України протягом 2020 року проведена значна робота щодо забезпечення реалізації та гарантування конституційного права на звернення до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

За характером основних питань, що порушувалися народними депутатами у запитах і зверненнях, переважне місце займають питання соціального та економічного характеру. Аналіз тематичного наповнення запитів і звернень народних депутатів України, які надійшли безпосередньо до Держлісагентства протягом 2019-2020 років свідчить про зростання зацікавленості законотворців до питань використання лісових ресурсів, охорони і захисту лісів, юридичних питань лісового господарства, охорони і захисту лісів, використання лісових ресурсів, юридичних питань, про стан довкілля, про товари (роботи та послуги) в лісовому господарстві. Проте слід зауважити, що навпаки спостерігається зниження уваги до питань мисливського господарства.

За 2020 рік до Держлісагентства надійшло 14412 документів. Апаратом Держлісагентства розглянуто близько 3% звернень від загальної кількості по галузі, що свідчить про високий рівень проведеної роботи на регіональному рівні. Звернення громадян більшою мірою стосуються питань соціального характеру. Держлісагентством, територіальними органами, підприємствами, установами та організаціями, що належать до сфери управління Держлісагентства за 2020 рік розглянуто 620 запитів на публічну інформацію.

В Держлісагентстві у 2020 році зареєстровано 10461 лист вихідної кореспонденції.

За 2020 рік проведена значна робота щодо забезпечення вимог, передбачених Указом Президента України від 07.02.2008 року № 109 «Про першочергові заходи щодо забезпечення реалізації та гарантування конституційного права на звернення до органів державної влади та органів місцевого самоврядування». Усі запити і звернення народних депутатів України, звернення громадян та запити на публічну інформацію, що надійшли до Держлісагентства, розглянуті у встановлені законодавством терміни, відповідно до Законів України «Про статус народного депутата України», «Про звернення громадян» та «Про доступ до публічної інформації».

У свою чергу заступник начальника  Управління  стратегії та економічного розвитку Валентина Уварова під час засідання колегії поінформувала присутніх щодо обсягів фінансування лісової галузі у 2021 році. Так Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» обсяг бюджетних асигнувань загального фонду Держлісагентству доведено (за двома програмами, оскільки наука фінансується в рамках програми Міндовкілля) в розмірі 413375 тис грн, при загальній потребі –  1 039774,2  тис. грн, (39,8 % від потреби), загальна додаткова потреба в коштах на 2021 рік складає 626399,2 тис. грн.

Крім того, по загальному фонду по КПКВК 2709060 передбачено  10 000 тис. грн  на відновлення лісів Запорізької області.

Найбільш актуальними питаннями, які не охоплені фінансової підтримки є здійснення лісогосподарських заходів підприємствами галузі, потреба лише по Півдню і Сходу складає 458816,5 тис. грн, із них на:

– наземну охорону лісу від пожеж, зокрема улаштування протипожежних розривів та мінералізованих смуг і догляд за ними, утримання та забезпечення функціонування лісових пожежних станцій і пунктів спостереження,  утримання тимчасових пожежних наглядачів, упорядження рекреаційних ділянок та протипожежну пропаганду в сумі 55818,8 тис. грн;

– відновлення лісів, зокрема: садіння та висівання лісу, догляд за лісовими культурами, заготівля насіння та садивного матеріалу, сприяння природному поновленню, обробіток ґрунту під лісові культури та інші лісокультурні роботи – 10039,4 тис. грн;

– створення захисних лісових насаджень та полезахисних лісових смуг, зокрема: садіння і висівання лісу, доповнення лісових культур, обробіток грунту під лісові культури, та інші роботи – 33765,5 тис. грн;

– проведення лісовпорядних робіт – 107822,6 тис. грн;

– проведення національної інвентаризації лісового фонду України, стаття 551 Лісового кодексу – 12056,2 тис. грн;

– забезпечення функціонування державної лісової охорони – 85810,6 тис. грн;

– придбання протипожежного обладнання  (пожежно-спостережних веж, телевізійних систем спостереження, об’єктів протипожежного призначення, лісогосподарської техніки, виробничого обладнання та обладнання для проведення національної інвентаризації) – 153503 тис. грн.

Що стосується наукових установ, то 2 наукові установи подвійного підпорядкування – Держлісагентству та Національній академії наук України: Український науково-дослідний Інститут лісового господарства та агролісомеліорації ім. Г.М.Висоцького (УкрНДІЛГА) та Український науково-дослідний інститут гірського лісівництва ім. П.С. Пастернака (УкрНДІгірліс) фінансуються в 2021 році в рамках програми Міндовкілля 2701040 «Наукова і науково-технічна діяльність у сфері захисту довкілля» в обсязі 14851,6 тис. грн, без відсотків росту, в обсягах, які доводились в 2019 та 2020 роках.

Потреба на підтримку науки на 2021 рік складає 58516 тис. грн, яка задоволена лише на 25,4 %. Матеріально – технічна база наукових установ дуже застаріла і потребує оновлення. Якщо говорити в цілому, то потреба Держлісагентства в коштах на 2021 рік, із врахуванням науки задоволена лише на 39%.

http://dklg.kmu.gov.ua

Примножуючи лісове багатство, або Як в Україні розвивають лісові розсадники

   Рубрика: Без рубрики

Понад 1800 лісових розсадників, велика кількість селекційно-насінницьких центрів, розташованих у лісомисливських господарствах, сучасні технології та потужні інноваційні комплекси – величезна мережа підприємств, потужна команда спеціалістів працюють нині над примноженням лісового багатства нашої держави. Дуб звичайний, сосну звичайну, модрину европейську, ялину европейську та кочолючудугласію, сосну кримську та жорстку можна нині побачити практично у всіх розсадниках. Фахівці постійно працюють над тим, щоб удосконалювати технології, давати кращі результати.  

 Потужні селекційно-насіннєві центри працюють нині у Львівському та Хмельницькому обласних управліннях лісового та мисливського господарствах. На підприємстві на Львівщині організована переробка та зберігання лісового насіння основних лісоутворюючих порід області, сучасного розсадницького комплексу для вирощування сіянців лісових порід із залученням обладнання та технологій шведської компанії ВСС АВ, яка є лідером у виробництві сучасного устаткування для лісових насінних центрів і розсадників. Щорічна потужність комплексу становить близько 4 млн сіянців на рік із закритою кореневою системою, а із залученням тепличних комплексів лісогосподарських підприємств Львівського ОУЛМГ можна сміливо розраховувати на додаткові 3 мільйони сіянців із закритою та стільки ж мільйонів сіянців із покращеною кореневою системою. Це суперсучасний центр, який включає цех посіву, три теплиці, п’ять полів дорощування та цех пакування сіянців. Кожна теплиця оснащена автоматичною підвісною установкою поливу. Спеціально підготовані поля призначені для дорощування сіянців після теплиці, мають автоматичне обладнання для поливу та притінення. Цехи обладнані автоматичною лінією посіву в контейнери та лінією упаковки сіянців.

 У ДП «Славутське лісове господарство», що на Хмельниччині, для потреб лісовідновлення та лісорозведення побудована й успішно працює лінія автоматичного висіву насіння деревних порід, метою якої є вирощування сіянців із закритою кореневою системою. До складу зазначеної лінії входять павільйон для притінення та автоматичного зрошення сіянців (його площа 1700 квадратних метрів), а також холодильні камери для зберігання насіння, посадкового матеріалу, де підтримуються оптимальна вологість і температура. Нова лінія розрахована на щорічне  вирощування півмільйона сіянців із закритою кореневою системою. Згодом її планують розширити та «поставити» вирощування на конвеєр, забезпечивши таким чином всю область садивним матеріалом із закритою кореневою системою. Впровадження інтенсивних методів вирощування садивного матеріалу із застосуванням різних видів добрив і препаратів дає можливість (в стислі терміни, протягом року) отримати крупномірний садивний матеріал, який при висаджуванні не втрачає енергії та інтенсивності росту, оскільки

зберігається цілісність кореневої системи і оптимальний баланс між корінням та наземною частиною.

 Сучасні технології у лісовому насінництві та лісокультурному виробництві практикують і в ДП «Тетерівський лісгосп», де працює комплекс із переробки, зберігання насіння та вирощування садивного матеріалу, що є результатом спільної роботи з підприємством UOS-lab, яке спеціалізується на виробництві лабораторного обладнання. Тут же здійснюють перевірку якості та видають відповідні сертифікати. У Тетерівському лісгоспі лісівники займаються стратифікацією насіння, або ж його передпосівною підготовкою з метою прискорення проростання. З цією метою тут працює новітня лабораторія, обладнана знаряддям та приладами для переробки плодів та отримання лісового насіння, сушильною камерою, холодильною камерою для стратифікації. На виробництві є приміщення для зберігання та переробки шишок хвойних порід, жолудів дуба. Тут у спеціальному барабані відбувається очищення та видалення насіння з шишок, його підсушують, відтак запускається система обезкрилювання насіння, вакуумне очищення тощо. У приміщенні також є контейнери для зберігання шишок, система термотерапії жолудів дуба, морозильна камера для їх зберігання тощо.

 На підприємствах Держлісагентства функціонують більш ніж два десятки аналогічних комплексів.

 Слід додати, що, крім усього вищенаведеного,  розпочато будівництво регіонального лісового насіннєво-селекційного центру на Донеччині. Завдяки сіянцям, вирощеним із закритою кореневою системою, в регіональному лісовому насіннєво-селекційному центрі буде створена можливість відтворювати ліси стандартним садивним матеріалом із покращеними спадковими властивостями, стійкими до зміни клімату в південно-східному краї. Планується, що на першому етапі, завдяки потужності центру, вдасться забезпечити вирощування сіянців у кількості 1200 тис. шт покращеної якості, що дасть можливість створювати лісові культури на площі понад 200 га щороку. Крім цього, вивчається питання вирощування сіянців регіонального лісового насіннєво-селекційного центру в кількості 10 000 тис. шт та 15 000 тис. шт.

 http://dklg.kmu.gov.ua/f

Українським лісівникам передано комплект обладнання для проведення інвентаризації лісів

   Рубрика: Без рубрики

 

Держлісагентство у 2020-му році розпочало підготовку проведення національної інвентаризації лісів України. Вперше буде отримана повна, актуальна узагальнена інформація про кількість та якість українських лісів, стан насаджень, обсяги накопиченого вуглецю, екологічних характеристиках лісів.
Для проведення інвентаризації звісно крім відповідних фахівців потрібне також необхідне обладнання. Відтак в Держлісагентстві днями відбулась зустріч із партнерами по лісовому господарству, під час якої німецька сторона передала ВО «Укрдержліспроєкт» комплект обладнання та програмне забезпечення Field-Map, придбаний в рамках виконання проєкту, з метою його подальшого тимчасового використання в рамках підготовки та проведення національної інвентаризації лісів в України.
Українських та німецьких лісівників поєднує довготривале взаємовигідне співробітництво. З 2017 року німецько-український агрополітичний діалог опікувався у тому числі підтримкою лісового господарства. Висококваліфіковані німецькі експерти ділились досвідом та допомагали у питаннях удосконалення лісового господарства України у тому числі щодо підготовки до впровадження національної інвентаризації лісів. Компонент лісового господарства завершив роботу у вересні 2020 року.

Напрямки використання деревини

   Рубрика: Без рубрики

Підводимо перші підсумки роботи лісогосподарських підприємств обласного управління за 2020 рік з промислової діяльності.

Від усіх видів рубок заготовлено 849,3 тис. кбм ліквідної деревини, в т. ч. 441,8 тис. кбм (52 %) від рубок головного користування.

Для потреб деревинообробного комплексу реалізовано 667,8 тис. кбм необробленої деревини, або 78,6 % від усього обсягу заготівлі. Згідно аукціонних договорів споживачам поставлено 204,2 тис. кбм лісопродукції – 30,6 % від загального обсягу поставок необробленої деревини. У першому півріччі 2020 року деревинообробні підприємства дуже неохоче приймали участь в аукціонних торгах. Відсоток продаж був досить низький. На кінець минулого року (починаючи з четвертого кварталу) ринок необробленої деревини суттєво оживився.

На власних цехах переробки деревини підприємствами обласного управління перероблено 168,5 тис. кбм деревини, або 19,8 % від загального обсягу лісозаготівель.

Для власних потреб лісогосподарськими підприємствами використано 11,5 тис. кбм деревини (дров’яна деревини для опалення виробничих та адміністративних приміщень), або 1,4 % відповідно.

Станом на початок 2021 року на залишку знаходиться 53 тис. кбм деревини, що майже на 2 тис. кбм менше, ніж на початок 2020 року.

Лісогосподарські підприємства обласного управління з оптимізмом дивляться у майбутнє. Надіємося, що 2021 рік буде для наших колективів більш продуктивний і принесе зростання заробітних плат для працівників.

 

Відділ лісових ресурсів, машин

та технологій Львівського ОУЛМГ

Держлісагентство ініціює створення фонду лісопромислових стартапів

   Рубрика: Без рубрики

За дорученням Голови Державного агентства лісових ресурсів України Василя Кузьовича, генеральним

директором державного підприємства «Лісогосподарський інноваційно-аналітичний центр» Юрієм

Сотником розпочато створення Фонду лісопромислових стартапів.

Головним завданням Фонду буде розбудова спеціальної площадки («біржі проектів»), призначеної для

впорядкування контактів розробників стартапів з потенційними інвесторами, зацікавленими у створенні

сучасних високих технологій в лісопромисловій галузі.

Головна ідея – інтелектуальний потенціал галузі потрібно розвивати та використовувати максимально

в середині держави.

В перспективі Фонд лісопромислових стартапів може стати фундатором першого в лісовій галузі технопарку,

скомпонованого по класичній для західної економіки трьох-модульній схемі, яка добре зарекомендувала себе в Кремнієвій долині та інших світових центрах інновацій.

Наукова молодь, підприємці, потенційні інвестори, всі зацікавлені особи мають змогу залучитися до проекту,

написавши на е-mail Фонду sv@ukrforest.com

http://dklg.kmu.gov.ua/f

Лісівники України за 2020 побудували майже 100 км лісових доріг

   Рубрика: Без рубрики

Лісівники України за 2020 побудували майже 100 км лісових доріг.

У 2020 році державними лісогосподарськими підприємствами, підпорядкованими Державному агентству лісових ресурсів України збудовано, відремонтовано  та реконструйовано 240 км лісових автомобільних доріг, з яких 174 км – дороги з твердим покриттям.

Протяжність новозбудованих лісових автомобільних доріг минулого року становить 92 км, з яких 44 км – дороги з твердим покриттям. Загалом від початку будівництва (2007 рік) збудовано 6 тисяч 840 км доріг.

Нові дороги були побудовані у Вінницькому, Житомирському, Закарпатському, Івано-франківському, Львівському, Рівненському, Сумському, Чернігівському обласних управліннях лісового та мисливського господарства.

Все будівництво здійснювалось за рахунок власних коштів державних лісогосподарських підприємств.

Будівництво лісових доріг дає можливість запровадження принципів наближеного до природи лісівництва в практику діяльності лісогосподарських підприємств України та інших лісокористувачів, створення умов для переходу лісової галузі України на принципи сталого розвитку й посилення стійкості, життєздатності й  адаптаційної спроможності лісів. ефективне багатофункціональне і комплексне використання лісових ресурсів і підвищення ефективності діяльності лісогосподарських і деревопереробних підприємств України, запровадження сучасних природозберігаючих систем машин, механізмів і технологічних процесів на лісозаготівлях. Окрім того, лісові «артерії» мають важливий соціальний фактор. Вони з’єднують віддалені населенні пункти та слугують шляхами для туристів, які часто мандрують крізь ліс. Лісові дороги також покращують рекреаційну, оздоровчу та туристичну привабливість лісів, дають можливість далеким селам розвиватися, створюючі робочі місця.

Лісові дороги також призначені для охорони лісів від пожеж.

Вони доповнюють наявну мережу лісових доріг для забезпечення проїзду техніки та працівників державної лісової охорони до місць займання, до джерел протипожежного водопостачання,  що значно підвищить шанси вчасно ліквідовувати пожежу.

 

Прес-служба Держлісагентства

Розвиток лісової інфраструктури

   Рубрика: Без рубрики

З метою розширення мережі лісових автомобільних доріг на лісогосподарських підприємствах трьох обласних управлінь лісового та мисливського господарства: Закарпатського, Івано-Франківського та Львівського в межах будівництва доріг загального користування «Малого Карпатського Кола»,13 січня у Львівському ОУЛМГ була проведена робоча зустріч з директорами підприємств та керівниками обласних управлінь. Метою зустрічі було розроблення єдиної для трьох областей сітки лісових автомобільних доріг на території держлісфонду.

Зустріч проходила за участю депутата Львівської обласної ради   Ганущина О. О. та голів трьох ОТГ Львівської області – Славської, Сколівської та Козівської.

Ідея проекту полягає у тому, щоб у межах будівництва «Малого Карпатського Кола» розширити мережу лісових доріг з метою доступності до лісових масивів самих лісогосподарських підприємств та розширення туристичної привабливості регіону.

Лісогосподарським підприємствам було запропоновано до кінця січня цього року нанести на карту схеми лісових доріг, які будуть заплановані до будівництва, обґрунтування доцільності їх будівництва та надіслати для зведення в один проект у Львівське ОУЛМГ.

Надіємось, що лісогосподарські підприємства зможуть розширити мережу лісових автомобільних доріг.

Відділ лісових ресурсів, машин

та технологій Львівського ОУЛМГ

Пріоритети і завдання лісівників Львівщини у 2021 році

   Рубрика: Без рубрики

Сьогодні у обласному управлінні лісівники Львівщини окреслили пріоритети та  завдання,  напрямки роботи на 2021 рік.

Начальник Львівського ОУЛМГ Анатолій Дейнека наголосив на важливості забезпечення стабільної та  ефективної роботи лісогосподарських підприємств області.

З інформацією за напрямками діяльності виступили заступники начальника управління та начальники відділів.

Пріоритетом  роботи лісівників Львівщини є збереження та відновлення лісів області. Так, на 2021 рік орієнтовні обсяги лісовідновлення заплановані на площі 1683 га, з них 668 га – садіння лісових культур, 1015 га – природнє поновлення.

У поточному році заплановано також завершити роботи з будівництва сучасного лісорозсадницького комплексу із вирощування садивного матеріалу основних лісоутворюючих порід із закритою кореневою системою у державному підприємстві «Львівський лісовий селекційно-насіннєвий центр».

Одним з ключових завдань є перехід з суцільних на вибіркові системи рубань. У 2020 році  збільшено частку вибіркових та поступових рубань лісу на 8%, що складає 44% від загальної площі рубок головного користування. У 2021 році заплановано збільшити частку вибіркових та поступових рубань головного користування до 50%.

В умовах зміни клімату необхідно забезпечити протипожежний захист лісів, своєчасне проведення санітарно-оздоровчих заходів в насадженнях. На постійному контролі мають перебувати питання охорони лісів від незаконних рубок.

З метою охорони, збереження та примноження мисливської фауни кожному лісогосподарському  підприємству та користувачу мисливських угідь необхідно розробити плани заходів з ведення мисливського господарства на 2021 рік та забезпечити їх виконання. У січні – лютому заплановано провести  облік чисельності мисливських тварин області. Наголошено на важливості боротьби з браконьєрством.

Пріоритетом також буде ефективне використання лісосировинних ресурсів, для чого вживатимуться заходи щодо збільшення частки виходу лісоматеріалів круглих у загальній заготівлі деревини.

Продовжиться виконання робіт з будівництва та відновлення лісових автомобільних доріг.

Акцентовано увагу, що питання безпеки праці є пріоритетним. Необхідно забезпечити належний рівень охорони праці на підприємствах та неухильно дотримуватись вимог з охорони праці.

З метою збереження біологічного різноманіття  в рамках Меморандуму про співпрацю між Львівським ОУЛМГ та ГО «Дунайсько-Карпатська програма» на початку року заплановано завершити документальне оформлення результатів польових обстежень та надати природоохоронний статус виявленим ділянкам природніх старовікових лісів.

У 2021 році розпочнеться  належне функціонування НПП  «Бойківщина» завдяки виділеному на це фінансуванню. З питань розвитку рекреаційно-туристичної інфраструктури в лісах області також окреслено перспективи роботи національного природного парку «Сколівські Бескиди».

Підсумки ялинкової кампанії 2020-2021 року по Львівському обласному управлінню лісового та мисливського господарства

   Рубрика: Без рубрики

Завершилася ялинкова кампанія 2020-2021 років на Львівщині. Лісівники Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства підвели підсумки своєї передноворічної роботи.

Протягом ялинкової кампанії 2020-2021 років лісогосподарськими підприємствами реалізовано 5,1 тис. новорічних ялинок.

Відповідно до розпорядження голови Львівської облдержадміністрації «Про комплекс заходів щодо реалізації ялинок та охорони хвойних насаджень від вирубування  у передноворічний період 2021 року» та спільного наказу від 30.11.2020 року «Про додаткові заходи щодо забезпечення охорони шпилькових насаджень від незаконних рубок в передноворічний період»  працівниками державної лісової охорони, поліції та Держекоінспекції проводились спільні рейди з охорони хвойних насаджень від незаконних рубок.

В охороні хвойних насаджень брали участь 60 рейдових бригад до складу яких входили 153 чол. державної лісової охорони, 52 працівники поліції та 5 працівників Держекоінспекції. В ході проведених рейдів до адміністративної відповідальності притягнуто 48 лісопорушників, на яких накладено штрафні санкції понад 60,0 тис. грн.

Загалом ялинкова кампанія на Львівщині пройшла організовано. Вжитими заходами вдалось запобігти фактам масового незаконного вирубування новорічних ялинок та забезпечити наших мешканців новорічними красунями і тим самим принести їм радість свята та хороший настрій в Новому 2021 році та на Різдвяні свята.

Основні підсумки роботи лісогосподарських підприємств Львівського ОУЛМГ по лісопромисловій діяльності за 2020 рік

   Рубрика: Без рубрики

Лісогосподарськими підприємствами за 2020 рік від усіх видів рубок заготовлено 849 065 кбм ліквідної деревини, що на 40,4 тис. кбм, або 4,5 % менше, ніж за 2019 рік. Із загальної кількості заготовлено: 47 % лісоматеріалів круглих, що на 5,3 % більше ніж у 2019 р.   та 53 % деревина дров’яна, в т. ч. 40,2 % деревина дров’яна промислового використання.

Найбільші за обсягами долі займають заготівля сосни звичайної – 234,4 тис. кбм (27,6 % від загальної заготівлі), бука – 120,7 тис. кбм (14,2 %), ялини – 110,5 тис. кбм (13 %), ялиці – 90,7 тис. кбм (10,7 %), дуба -68,4 тис.кбм (8,1 %).

Деревинообробними підрозділами лісогосподарських підприємств перероблено 168,9 тис. кбм деревини, що на 21,5 тис. кбм, або 11,3 % менше, ніж у 2019 році.

Для потреб деревинообробних підприємств поставлено 667,9 тис. кбм необробленої деревини на загальну суму 639,7 млн. грн (без ПДВ), що на 15 тис. кбм, або 2,2 % менше ніж за 2019 р. Основними споживачами необробленої деревини за обсягами є наші плитні та фанерні підприємства, яким поставлено 186,2 тис. кбм деревини на загальну суму 115,9 млн. грн.

 

Відділ лісових ресурсів, машин та

технологій Львівського ОУЛМГ