До уваги жителів Львівщини! Роз’яснення щодо обмеження відвідування лісів у зв’язку із запобігання поширення коронавірусної інфекції і недопущення лісових пожеж.

   Рубрика: Без рубрики

У зв’язку з численними зверненнями громадян щодо тимчасової заборони відвідування населенням лісових масивів, Львівське ОУЛМГ інформує наступне.

Вводячи зазначене обмеження, лісівники Львівщини керувалися двома чинниками, а саме:

загрозою масового поширення коронавірусної інфекції;

загрозою знищення лісів від пожеж.

Для попередження розповсюдження коронавірусної хвороби Уряд запровадив більш жорсткі заходи безпеки на період карантину – до 24 квітня 2020 року.

Відповідні зміни до постанови №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» на засіданні Кабінету Міністрів.

З метою унеможливлення поширення коронавірусної хвороби пропонується запровадити ефективну комбінацію профілактичних немедикаментозних заходів, серед яких: домашня ізоляція, соціальне дистанціювання осіб віком старших 60 років, обмеження відвідування парків та зон відпочинку та інше».

Отже, зважаючи на щоденне зростання кількості хворих на COVID-19 в Україні більше, ніж на 10%, та враховуючи рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій і досвід міжнародної практики, Уряд вважає за потрібне запровадити більш жорсткі вимоги щодо карантину.

Зокрема, під час карантину, який триватиме до 24 квітня 2020 р. на всій території України, серед внесених нових змін діятиме заборона на:

– перебування в громадських місцях без вдягнутої маски чи респіратора;

– переміщення групою осіб більш ніж дві особи, крім випадків службової необхідності та супроводу дітей;

– перебування в громадських місцях осіб, які не досягли 16 років, без супроводу повнолітніх;

– відвідування парків, скверів, зон відпочинку, лісопаркових та прибережних зон, крім вигулу домашніх тварин однією особою та у випадку службової необхідності;

– відвідування спортивних та дитячих майданчиків;

– проведення всіх масових (культурних, розважальних, спортивних, соціальних, релігійних, рекламних та інших) заходів, у яких бере участь понад 10 осіб, крім заходів, необхідних для забезпечення роботи органів державної влади та органів місцевого самоврядування тощо.

Кодекс України про адміністративні правопорушення доповнено ст. 44-3 «Порушення правил щодо карантину людей», згідно якої порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними захворюваннями, тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб – у розмірі від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За прогнозами гідрометеоцентру на вихідні дні на Львівщині очікується висока пожежна небезпека. Згідно розпорядження голови Львівської облдержадміністрації від 02.04.2020 року №229/0/5-20 «Про підготовку до пожежонебезпечного періоду 2020 року» заборонено населенню в період високої пожежної небезпеки (IV – V класи) відвідування лісів і в’їзд до лісових масивів області (крім доріг загального користування) усіх видів транспортних засобів, за винятком тих, що використовуються для лісогосподарських потреб у цей період.

Стаття 77 КУпАП. Порушення вимог пожежної безпеки в лісах:

Порушення вимог пожежної безпеки в лісах тягне за собою накладення штрафу на громадян від п’яти до п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від п’ятнадцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, а також порушення вимог пожежної безпеки в лісах, що призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від п’ятнадцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від тридцяти п’яти до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Шановні краяни!

 Лісівники Львівщини усвідомлюють, що обмеження, які вводяться, створюють певні незручності у Вашому житті. Водночас для упередження загрози Вашому життю і безпеці, серйозність яких дехто не усвідомлює, та загрозі лісу від пожеж, ми зобов’язані діяти рішуче та у відповідності до чинного законодавства.

 

Сподіваємось на Ваше розуміння.

Залишайтеся вдома!

Бережіть себе!

Збережемо ліси разом!

 

З повагою

Львівське обласне управління лісового

та мисливського господарства

У Карпатах вже висаджено 2,2 млн дерев, – Андрій Заблоцький

   Рубрика: Без рубрики

Питання відновлення українських лісів є дуже важливим для суспільства. І ми робимо все можливе, щоб навіть в умовах карантину було забезпечено відновлення лісу. На цьому наголосив Голова Державного агентства лісових ресурсів України Андрій Заблоцький.

Він розповів про перебіг лісокультурної кампанії в Україні. Так, деякі області вже завершили або завершують висаджування лісу, а інші лише тільки починають.

Проміжні дані такі:

– на Поліссі відновлено більше 10 тисяч гектарів і створено 60 га нових лісів;

– у Лісостеповій зоні відновлено більше 6 тис. га, створено 340 га нових лісів;

– у Степовій зоні відновлено більше однієї тисячі га, створено більше 500 га нових лісів.

«За попередніми даними у Карпатському регіоні вже відновлено 800 гектарів лісу. На цій площі висаджено 2,2 мільйона сіянців та саджанців дерев», – зазначив Андрій Заблоцький.

За його словами, у Карпатах, на рівнинній місцевості, висадка лісів лише нещодавно почалася. Це пов’язано з погодними умовами. Відновлювати ж гірські лісові масиви починають після того, як сходить сніг.

«Простими словами це дані лише про висаджування лісу вручну. Додатково проводиться робота щодо природного поновлення лісових ділянок. Працюємо далі – відновлюємо українські ліси!», – наголосив Голова Держлісагентства.

Новини за темою:

До Міжнародного дня лісів уже висаджено 100 мільйонів дерев

http://dklg.kmu.gov.ua/

Увага! Заборонено відвідування лісів.

   Рубрика: Без рубрики

Шановні краяни!

З метою дотримання карантинних обмежень, пов’язаних із запобіганням розповсюдження коронавірусної інфекції, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 року №211 «Про запобігання поширенню на території  України гострої респіраторної хвороби COVID-19» та з метою недопущення виникнення пожеж в екосистемах області, Львівським обласним управлінням лісового та мисливського господарства та державними лісогосподарськими підприємствами ухвалено рішення заборонити відвідування населенням лісових масивів, зон відпочинку на території держлісфонду, торфовищ, в’їзду до них транспортних засобів з 4 квітня 2020 року до стабілізації епідеміологічної ситуації та на період високого та надзвичайно високого класів пожежної безпеки.

Працівники державної лісової охорони спільно з працівниками Національної поліції будуть проводити спільні патрулювання з метою контролю за дотриманням встановлених обмежень та притягувати порушників до встановленої законом відповідальності.

Просимо поставитись з розумінням до вимушених обмежень та сподіваємося на  співпрацю в боротьбі з коронавірусом та недопущенням пожеж в екосистемах.

Залишайтеся дома !  Бережіть ліс ! Бережіть себе !

 Відділ охорони, захисту лісу та

                                                                                                мисливського господарства

                                                                                              Львівського ОУЛМГ

На Львівщині проходить весняна лісокультурна кампанія

   Рубрика: Без рубрики

У лісових масивах лісогосподарських підприємств Львівського ОУЛМГ проводиться весняна лісокультурна кампанія.

Використовуючи сприятливі погодні умови лісівниками Львівщини станом на 01.04.2020 року вже посаджено 503,8 га (82%)  лісових культур з 614,3 га запланованих на весну. Також проведено доповнення лісових культур на площі 244 га при завданні 778 га. На даний час лісокультурні роботи в рівнинних районах області підходять до завершення. Лісокультурні заходи в гірських районах розпочнуться після сходу снігу.

При  проведенні  лісокультурних  робіт  було  висаджено  близько  1,5 млн.шт. сіянців та саджанців деревних порід (сосни звичайної, ялиці білої, модрини європейської, дуба звичайного, бука лісового, клена явора, вільхи чорної та інших).

На лісових ділянках, пройдених вибірковими та поступовими рубками головного користування, завдяки застосуванню природозберігаючих технологій лісозаготівель  вдалося досягти якісного природного відновлення лісу на площі 770,1 га.

Активно проводяться підготовчі роботи з висіву лісового насіння в лісових розсадниках. На даний час вже засіяно 0,6 га  площі посівних відділень.

Проводяться роботи з вирощування садивного матеріалу із закритою кореневою системою головних лісоутворюючих порід в ДП «Львівський ЛСНЦ». На даний час висіяно 32 тис. ялини європейської, 43 тис. дугласії, 53 тис. клена-явора, 470 тис. ялиці білої. Найближчим часом заплановано висіяти 106 тис. дуба звичайного та 160 тис. бука європейського.

Відділ лісового господарства Львівського ОУЛМГ

Від сьогодні у лісах стартує “сезон тиші”

   Рубрика: Без рубрики

У період із 1 квітня до 15 червня 2020 року у лісах  забороняються будь-які заходи, що є джерелом підвищеного шуму та неспокою.

До заборонених заходів належать санітарна вирубка лісу, стрілянина, вибухові роботи, феєрверки, проведення ралі та інших змагань на транспортних засобах, використання моторних маломірних суден.

“Сезон тиші” – це природоохоронний захід, упроваджений до виконання в Україні на законодавчому рівні (стаття 39 Закону України “Про тваринний світ”). Метою такого заходу є охорона ареалу існування, шляхів міграції диких тварин на час їх розмноження. Такий проект сприяє відтворенню популяції лісових звірів та птахів, забезпечуючи зростання та різноманіття, спокійний розвиток фауни в наших лісах”.

Особи, які порушили вимоги, будуть притягуватись до відповідальності згідно зі статтею 87 КУпАП та накладуть на них адміністративне стягнення у вигляді штрафу від 510 грн до 850 грн, а на посадових осіб – від 850 грн до 1190 грн.

Однак у цей період ліси та інші угіддя відвідує багато людей, тож хочеться нагадати, що відпочиваючи на природі, не слід зчиняти галас, включати гучну музику та бути особливо обережними з вогнем. Адже необережне використання вогню може стати причиною масової пожежі. І тоді разом з травою згорають птахи, які гніздяться на землі, та їхнє потомство, гине молодняк диких тварин.

Варто наголосити на дотриманні карантинних вимог у зв’язку з поширенням коронавірусу COVID-19.

Залишайтеся дома!

Бережіть природу і себе!

          Відділ охорони, захисту лісу

                                                                                               та мисливського господарства

                                                                                              Львівського ОУЛМГ

 

Як некоректне використання специфічних термінів може призвести до втрати лісового покриву України

   Рубрика: Без рубрики

Нещодавно в Науковому віснику Національного лісотехнічного університету України (т.30, № 1, 2020) вийшла стаття О.Г Часковського та Г.Г. Гриника «Оцінювання втрат лісового покриву Українських Карпат дистанційними методами за матеріалами відкритих джерел супутникової інформації».

Низка висновків, які зроблено у статті, можуть в подальшому призвести до неправильного або ж навмисно спотвореного трактування стану лісової галузі України під час використання тез із статті, наприклад, у засобах масової інформації.

У зв’язку з цим, Державне агентство лісових ресурсів України надає офіційну позицію щодо інформації, викладеної в статті.

Отже, потрібно наголосити, що у назві статті йдеться про лісовий покрив Українських Карпат, тоді як в абстракті та методиці досліджень зроблені приголомшливі заяви щодо втрати лісового покриву України в цілому. Автори використовують дані Global Forest Watch та Global Forest Change, які по суті є спорідненими системами на основі методології університету Меріленду, розробленої групою авторів під керівництвом професора Хансена.

Автори статті в гонитві за «гарячими фактами» не повідомляють читачам, що методологія вищезазначених систем має суттєві обмеження, які потрібно брати до уваги при аналізі та інтерпретації даних щодо динаміки лісового покриву. Зокрема:

ü    система оперує поняттям «деревний покрив», який не відповідає визначенню лісу в лісовій практиці та лісовій статистиці. Згідно з останніми дослідженнями українських та китайських науковців

https://www.mdpi.com/2072-4292/12/1/187

 (Myroniuk et al., 2020), зазначена карта завищує площу, яка аналізується, за рахунок включення міських зелених насаджень, фруктових садів, лісових насаджень, що з’явилися на колишніх сільськогосподарських угіддях, водно-болотних угідь  і частково навіть за рахунок сільськогосподарських угідь і травостоїв (приклади доступні в додатках до статті

https://www.mdpi.com/2072-4292/12/1/187/s1).

Це призводить до того, що при оцінюванні втрат деревного покриву відштовхуються від площі, яка, крім лісів, враховує й інші території. Звідси, потенційно буде завищеною площа ділянок, де зафіксовані втрати. Окрім того, трапляються випадки, коли, наприклад, зрошувані сільськогосподарські угіддя Запоріжжя чи Херсонщини випадково в системі були віднесені до лісових ділянок, а після збору урожаю сільськогосподарських культур на цих площах ідентифіковані втрати «деревного покриву». Типовими помилки невірної ідентифікації є для водно-болотних угідь – складних у спектральному відношенні територій для класифікації. Станом на певний рік вони можуть бути класифіковані як лісова рослинність, однак після певних кліматичних аномалій, які призводять до їхнього підтоплення/всихання, відносяться до ділянок, де виявлені втрати «деревного покриву». Загальна точність цього тематичного класу оцінюється на рівні 70% (див. табл. 4.5

https://nubip.edu.ua/sites/default/files/u145/dis_mironyuk.pdf).

Невисока точність методу відзначається і європейськими дослідниками

(https://ecometrica.com/wp-content/uploads/2015/08/UMD_accuracy_assessment_website_report_Final.pdf),

оскільки використовувані зображення дистанційного зондування мають не достатню роздільну здатність, що унеможливлює досягнення адекватної точності даних.

ü    система аналізує різні періоди, тому виникають невідповідності в періодах проведення рубок та відповідного лісовідновлення. Достовірно доведено, що  карта GFC має низьку точність виявлення відновлення лісів – 42%  (див. табл. 4.5

 https://nubip.edu.ua/sites/default/files/u145/dis_mironyuk.pdf),

а очікувати появи на карті новостворених лісів варто не раніше, ніж після 10-15 років. Цим, зокрема, пояснюється негативний баланс між втратами та відновленням лісу.

ü    «втрата деревного покриву» є наслідком дії різних факторів, що призводять до зменшення деревного покриву в результаті рубок, лісових пожеж, впливу шкідників і хвороб та вітровалів – тобто втрат дерев у результаті поєднання як антропогенних, так і природних чинників. Тому до втрат деревного покриву відносяться також площі всихаючих деревостанів, які на супутникових знімках змінили текстуру деревного намету, але рубки в них ще не проводилися.

Таким чином, за даними Global Forest Watch та Global Forest Change, у всіх європейських державах є втрати деревного покриву (Чеська Республіка 9,2%, Німеччина 4,2%, Велика Британія 12%, Іспанія 11%). Хоча офіційна статистика зазначає зовсім іншу тенденцію (дані Глобальної оцінки лісових ресурсів та звіти щодо стану лісів Європи).

На жаль, автори статті дуже довільно використовують терміни, які мають різні тлумачення, зокрема, щодо «втрата покриву» та «порушення покриву», оскільки останнє може сигналізувати про проблему на лісових ділянках, яка не є втратою деревного покриву (дивись вище).

Необхідно також звернути увагу на необґрунтоване твердження стосовно заборони суцільних рубок на схилах із стрімкістю понад 20 градусів.  Чинними Правилами рубок головного користування в гірських лісах Карпат  (пункти 24 і 29) передбачено можливість застосування у ялинових лісах вузьколісосічних рубок у категоріях лісів з особливим режимом лісокористування на пологих, спадистих і стрімких схилах, а в експлуатаційних лісах – незалежно від стрімкості схилів.

Додаткова інформація щодо аналізу інформації стосовно Національного природного парку «Сколівські Бескиди» розміщена на сайті Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства за посиланням https://lvivlis.gov.ua/news?id=4206.

Просимо науковців НЛТУУ виважено підходити до публікацій своїх доробків та адекватно і коректно використовувати термінологічну базу, оскільки це впливає не лише на вашу особисту наукову репутацію, а й на репутацію лісової галузі України.

Також звертаємося до всіх, хто використовуватиме інформацію про лісове господарство України з відкритих джерел – звертайтеся, будь ласка, до Держлісагентства за роз’ясненнями. Ми завжди відкриті до співпраці.

Підготовлено на основі висновків науковців УкрНДІЛГА та УкрНДІгірліс

http://dklg.kmu.gov.ua/

ВТРАТИ ЛІСОВОГО ПОКРИВУ УКРАЇНСЬКИХ КАРПАТ: ЩО Є НАСПРАВДІ!

   Рубрика: Без рубрики

Львівське обласне управління лісового та мисливського господарства детально розглянуло статтю «Оцінювання втрат лісового покриву Українських Карпат дистанційними методами за матеріалами відкритих джерел супутникової інформації», за авторства Часковського О. Г. і Гриника Г. Г., виданої в науковому віснику НЛТУ України і розміщеної на офіційному сайті «Відкритий ліс» і повідомляє наступне.

Автори статті для дослідження змін лісового покриву в Українських Карпатах використали карти космічних знімків (Global Forest Change) Глобальних змін лісу з роздільною здатністю 30 м на екваторі і знімки з супутників Sentinel 2 з роздільною здатністю 10м.

Інформація про загальну площу лісів в Україні за даними авторів статті і офіційними даними суттєво відрізняється, так  у статті наведенні дані 2010 року, «де частка природних лісів становила 19% від загальної площі країни, або 60,1 млн.га», коли за даними Держлісагентства України загальна площа лісових ділянок України становить 10,4млн.га і лісистість України становить 15,9% (ДАЛРУ, «Лісове господарство України», 2017).

Термін “втрати лісового покриву”, який вжито в статті – не коректний, оскільки є синонімом «знелісення» і передбачає повне знищення лісів та заміну цільового призначення земель на інші види користування – ведення сільського господарства, будівництво тощо. Лісовий покрив утворюють деревна та чагарникова рослинність у сукупності з іншою рослинністю та мікроорганізмами, і за визначенням ФАО, лісом також слід вважати земельні ділянки з молодими деревами, які не досягли зімкнутості намету більше 10%, але очікується, що це відбудеться у майбутньому. Разом з тим, проводячи суцільні рубки головного користування або суцільні санітарні рубки, лісогосподарські підприємства проводять заліснення площ шляхом створення лісових культур або природного поновлення. Автори у статті зазначають, що користувались даними знімків GFC, але не досліджували щорічні площі лісовідновлення і не встановлювали частку площ лісових ділянок переведених у вкриту лісовою рослинністю площу, що і стало базою хибних висновків. Відтак робити висновки з даної статті, що лісівники вирубали ліси і не провели залісення – не можна, і тим більше акцентувати увагу на втраті лісового покриву в Україні.

В останні десятиліття в Українських Карпатах переважна більшість санітарних рубок проводилася у всихаючих ялинниках. У всихаючих монокультурах ялини застосовувалися переважно суцільні санітарні рубки, проведення вибіркових санітарних рубок призводило до подальшого всихання цих деревостанів.

На території НПП “Сколівські Бескиди” на час створення національного парку (1999 рік) площа похідних ялинників становила 8822 га (72,6% від усієї площі хвойних насаджень). За матеріалами лісовпорядкування 2000 року було встановлено, що суцільних санітарних рубок в межах НПП потребували насадження на площі 2633 га, вибіркових – 5371 га. Однак, науково-технічною радою було заборонено проведення суцільних санітарних рубок у заповідній зоні, хоч там також були всихаючі ялинові деревостани. Площа дозволених суцільних санітарних рубок становила 2,8%, а вибіркових – 5,9% від площі насаджень, які потребували проведення таких рубок. З 2001 року по 2019 рік суцільні санітарні рубки були проведені на площі 464 га, на якій було проведено лісовідновлення шляхом створення лісових культур та природного поновлення

(►Див. таблиця 1).

Необхідно зазначити, що до складу НПП «Сколівські Бескиди» включені землі лісового фонду ДП «Сколівський військовий лісгосп» Міністерства оборони України (без вилучення) загальною площею 10,9 тис.га, які здійснюють лісогосподарську діяльність у господарській частині національного парку і проводили рубки головного користування та суцільні санітарні рубки.

Львівське ОУЛМГ неодноразово зверталось до Президентів України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України,  центральних органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо передачі земель лісового фонду Сколівського військового лісгоспу до складу НПП «Сколівські Бескиди» з метою обмеження господарської діяльності та збереження біологічного різноманіття Сколівських Бескид.

За даними ДП «Сколівське лісове господарство» підприємство в період 2001-2019 року провело суцільні санітарні рубки на ділянках всихаючих ялинових лісів на площі 2139 га і рубки головного користування на площі 1233 га, на яких посаджені змішані ялицево-букові лісові культури або забезпечено природне лісовідновлення

(►Див. таблиця 2).

Львівське ОУЛМГ звертає увагу авторів статті на неповний аналіз даних щодо стану лісового покриву Українських Карпат, зокрема, не проведення вивчення забезпечення процесів лісовідновлення. Також звертаємось до усіх читачів даної публікації з приводу критичного аналізу та оцінки повідомлень щодо стану лісів та ведення лісового господарства, адже досить часто така інформація є поверхневою і не відповідає дійсності.

Увага! Львівське ОУЛМГ готове надавати вченим, які досліджують процеси, пов’язані з лісами і лісовим господарством, всю наявну в управлінні інформацію із зазначених питань для аналізу і формування об’єктивних висновків.

 

Львівське ОУЛМГ

 

До 24 квітня у лісовій галузі введено режим надзвичайної ситуації

   Рубрика: Без рубрики

Наказом Державного агентства лісових ресурсів України

 від 30.03.2020 №106

з урахуванням поширення на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, висновків Всесвітньої організації охорони здоров’я щодо визнання розповсюдження COVID-19 у країнах світу пандемією, з метою ліквідації наслідків медико-біологічної надзвичайної ситуації природного характеру державного рівня, забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення, для підсистеми охорони і захисту лісів єдиної державної системи цивільного захисту установлено режим надзвичайної ситуації до 24 квітня 2020 року.

Відповідні зміни розроблені на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 25.03.2020 № 338 «Про переведення єдиної державної системи цивільного захисту у режим надзвичайної ситуації» та відповідно до статті 14 та частини другої статті 78 Кодексу цивільного захисту України.

Окрім того, всі протиепідемічні заходи щодо запобігання занесенню і поширенню на підприємствах, в установах і організаціях, що належать до сфери управління Держлісагентства, гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, продовжені до 24 квітня.

До уваги громадян, інформуємо, що у зв’язку із запровадженим режимом роботи скасовано проведення особистого прийому громадян та масові заходи.

Водночас інформуємо, що запити та звернення можна надсилати електронною поштою на адресу sprava@forest.gov.ua, телефон для довідок за зверненнями громадян: (044) 235-55-06, факс: (044) 235-77-24.

Новини за темою:

Держлісагентством запроваджено заходи стосовно запобігання занесенню і поширенню гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом

Запроваджено заходи з протидії поширенню коронавірусної інфекції у лісовій галузі

Держлісагентство запровадило додаткові протиепідемічні заходи

Щодо організації роботи обласних управлінь, підприємств, установ та організацій безпосереднього підпорядкування, під час дії карантину

http://dklg.kmu.gov.ua/forest/

Держлісагентство: з початку року виникло 180 лісових пожеж, половина з них – за останній тиждень

   Рубрика: Без рубрики

Станом на 30.03.2020 працівниками державної лісової охорони лісогосподарських підприємств,

що входять до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів України, виявлено та погашено 180 лісових пожеж.

Загальна площа лісових пожеж складає 183,6 га.

Для гасіння шести лісових пожеж довелося залучати працівників

 Державної служби України з надзвичайних ситуацій.

Кількість лісових пожеж за останній тиждень збільшилася в 2 рази, а площа – майже втричі (станом на 22.03.2020 було

зафіксовано 91 пожежа на площі 66,5 га). Якщо порівнювати з минулим роком, то кількість лісових пожеж збільшилася

 (на 30.03.19 було 48, а цього року вже 180), однак площа пожеж зменшилась (на 30.03.19 було 217,5 га, цього року – 183,6 га).

За кількістю найбільше горять лісові масиви на Житомирщині (41 лісова пожежа загальною площею 46,6га),

Херсонщині (32 лісові пожежі загальною площею 7,3га), Луганщині (19 лісових пожеж загальною площею 65,7га),

Одещині (18 лісових пожеж загальною площею 21,8га),

Дніпропетровщині (18 лісових пожеж загальною площею 6,9 га).

Дві найбільші за площею лісові пожежі сталися на Луганщині (17.03.2020 в Новоайдарському лісгоспі – 16 га, 29.03 в

Старобільському лісгоспі – майже 40га).

Хочемо звернути увагу, що причини виникнення лісових пожеж –  це людський фактор (85%) та настання сухої вітряної погоди. Розпочалось масове випалювання стерні, іншої рослинності

 на сільськогосподарських землях, навколо автомобільних доріг, залізниць, населених пунктів, що створює

реальну загрозу прилеглим лісовим масивам та може призвести до великих лісових пожеж.

Так, наприклад, на Сумщині останні 10 днів масово підпалюють луга на території комунальних агролісів, а біля них горять самосівні ліси. Держлісохорона і техніка державних лісгоспів, які знаходяться поруч цих лісів,

намагаються відбити вогонь, але це не завжди виходить – вогонь фронтом заходить у ліс державного лісового фонду.

На Житомирщині та Полтавщині зачасту горять болта, вогонь з яких перкидується на ліс.

Довідково.

Наразі у відомчій пожежній охороні працює близько 12 тис. лісівників. Створена мережа реагування із 502 пожежно-спостережних веж, з них 337 – обладнано сучасними телевізійними системами спостереження для оперативного виявлення лісових пожеж. Загалом діє 273 лісові пожежні станції. Однак, на Півдні та Сході, де рівень пожежної небезпеки завжди найвищий, не всі станції укомплектовані особовим складом і технікою для гасіння лісових пожеж.

Державними лісогосподарськими підприємствами в 2019 році здійснено комплекс організаційних та практичних протипожежних заходів. Влаштовано 59 км нових протипожежних розривів, заслонів, бар`єрів та 52,5 тис. км мінералізованих смуг, проведено догляд за вже створеними мінералізованими смугами в обсязі 248,2 тис. км, перекрито 15 тис. позапланових лісових доріг. У лісових масивах вздовж доріг загального користування та у місцях відпочинку населення встановлено 12,4 тис. аншлагів, бігбордів, панно, плакатів на протипожежну тематику. Державною лісовою охороною в 2019 році проведено 21,6 тис. рейдів, виявлено та оштрафовано 1285 порушників правил пожежної безпеки на суму 132,5 тис. гривень.

У 2020 році створюються додатково нові протипожежні розриви, заслони, бар`єри довжиною 61 км, мінералізовані смуги – довжиною 45,6 тис. км, заплановано здійснення догляду за раніше створеними довжиною 219 тис. км, будівництво доріг протипожежного призначення – довжиною 113 км.

http://dklg.kmu.gov.ua/

Шановні краяни!

   Рубрика: Без рубрики

З настанням весни стають можливими лісові пожежі і їх причиною часто є випалювання сухої рослинності на полях та луках, так зване «поліпшення сіножатей і пасовищ». Щорічні випалювання в одному й тому ж місці призводять до зміни видового складу рослинності і так сіножать перетворюється на плантацію грубого бур’яну. У вогні гине все живе (комахи, птахи і звірі та їх молодняк). Зупинити вогонь, що набрав сили, буває дуже непросто. Пожежу легше попередити ніж зупинити.

Тому, шановні громадяни, перед тим як спалювати суху траву, насамперед подбайте про Ваше здоров’я та Ваших дітей! І не забувайте, що випалюванням завдається шкода здоров’ю всім оточуючим людям!

Щоб ваша діяльність не стала причиною лісової пожежі будьте дуже обережними з вогнем у межах будь-якої природної території. Ніколи не підпалюйте суху траву на полях та в лісі. Якщо побачите, що це роблять інші, постарайтеся їх зупинити і поясніть, чим небезпечне спалювання трави.

За випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю або її залишків Кодексом України «Про адміністративні правопорушення» передбачено накладення штрафу на громадян від 170 до 340 грн., а на посадових осіб від 850 до 1190 грн.

Не розводьте багаття в недозволеному місці та не дозволяйте дітям гратися з вогнем, не смітіть у лісі, прибирайте за собою, не ламайте та не псуйте альтанки та те, що знаходиться в місцях відпочинку. Тільки в такому випадку ліс та місця відпочинку служитимуть ще багатьом поколінням.

Якщо ж ви помітили невелике загорання трави або тліючу лісову підстилку від покинутого багаття, намагайтеся загасити його самі. Іноді досить просто затоптати полум’я, або залити його водою.

Якщо ж пожежа розгорілася, і ви не можете загасити її самотужки – якнайшвидше зателефонуйте до служби порятунку за телефоном „101” чи повідомте лісову охорону або органи місцевого самоврядування і вкажіть про місце загоряння та як туди добратися.

Пам’ятайте! Тільки спільними зусиллями збережемо ліс від вогню.

Львівське обласне управління

лісового та мисливського господарства