Привітання з професійним святом!

   Рубрика: Без рубрики

Колектив державного підприємства “Турківське лісове господарство” щиро вітає лісівників з професійним святом ДНЕМ ПРАЦІВНИКА ЛІСУ!!!

119886712_650095609254360_6773987060058524099_n

Лісівники Львівщини: для лісу, для людей!

   Рубрика: Без рубрики

Лісове господарство Львівщини, як і галузь в цілому, в умовах корона-вірусного карантину переживає непрості часи. Та визначальним для нашого трудового колективу з його давніми і славними виробничими традиціями, було і є вміння концентрувати свої зусилля  на виконання державних завдань в найтяжчі періоди. Несприятливі  для ведення лісового господарства умови згуртували нас і додали нам ентузіазму, енергії, а, якщо хочете, й азарту, аби добиватися запланованих показників.

Отже, напередодні професійного свята лісівникам Львівщини є про що звітувати і перед державою, і перед собою.

 

Найперше, наші підприємства, в яких налічується 2 879 штатних працівників, й надалі займаються лісовідновленням. Навесні воно проведене на площі 1536 гектарів. На 719-ти з них посаджено лісові культури, на решті – забезпечено природне поновлення. Восени плануємо ще 130 гектарів площі засадити новим лісом.

З метою забезпечення лісгоспів якісним садивним матеріалом завершуємо будівництво інноваційного розсадницького комплексу на базі державного підприємства «Львівський селекційно-насіннєвий центр», виробничі потужності якого дозволяють вирощувати щорічно близько 3,5 мільйонів штук якісного садивного матеріалу із закритою кореневою системою.

Внаслідок змін клімату на планеті відбулось зростання середньодобових температур повітря та зниження кількості опадів, що призвело в останні десятиліття до  масового пошкодження хвойних лісів шкідниками та хворобами лісу і їх всихання. Для вирішення цієї проблеми та адаптації лісів до змін клімату необхідно проводити поступову заміну похідних ялинових лісів в Карпатах на корінні ялицево-букові насадження, а також формування змішаних різновікових насаджень шляхом проведення рубок переформування на засадах наближеного до природи лісівництва. Лісівники Львівщини спільно з науковцями Національного лісотехнічного університету вже не один рік працюють для покращення системи ведення лісового господарства на Львівщині і приведення її до європейських стандартів.

 

За  8 місяців нинішнього року підприємства ОУЛМГ заготували – від усіх видів рубок  –  476,9 тисяч кубічних метрів деревини (в т. ч. 262,0 тис. м3 від рубок головного користування, або 55 % від загального обсягу лісозаготівель та 214,9 тис. м3 від рубок формування та оздоровлення лісів).

Лісогосподарські підприємства забезпечили ефективне використання лісосировинних ресурсів. Так, на рубках головного користування вихід круглих лісоматеріалів склав 57,4 процента, що на 4,6 процента більше до відповідного періоду минулого року.

Уся заготовлена підприємствами деревина внесена до системи електронного обліку деревини (ЕОД).

Заготівлю деревини проводять як самі лісгоспи, так і приватні підприємства та підприємці. Із загального обсягу лісозаготівель 48 відсотків  деревини  організовано власними лісозаготівельними бригадами лісгоспів, 52 відсотки – приватними структурами.

Для ведення господарської та промислової діяльності лісогосподарських підприємств області використовується 408 одиниць автотранспорту, з них 204 одиниці вантажних автомобілів, в тому числі 99 лісовозів, обладнаних сучасними гідроманіпуляторами.

Лісгоспи області експлуатують 237 одиниць машино-тракторного парку, з них 3 форвардери, 198 тракторів, в тому числі 27 одиниць трелювальних та 34 одиниці дорожньо-будівельної техніки.

 

Останнім часом на заміну трелювальної техніки впроваджуються причіпні лісовозні візки з гідроманіпуляторами. Нині лісівники експлуатують 32 одиниці такої техніки провідних виробників «Weimer», «Kesla», «Binderberger».

До лісозаготівель залучено 397 бензопил вітчизняного та імпортного виробництва (Мотор Січ, Хускварна, Штіль) та 180 кущорізів.

Реалізацію необробленої деревини ведемо через електронні аукціонні торги на ТБ «ТСБ «Галконтракт», через електронні майданчики ДП «ЛІАЦ» та «Прозорро. Продажі».

Загалом на внутрішньому ринку України  реалізовано 378,5 тисяч кубічних метрів необробленої деревини.

Власними цехами перероблено 111 тисяч кубометрів деревини, Випущено продукції на 154,5 млн. грн. В цехах переробки працює 445 чоловік із середньою заробітною платою – 9257 грн. в місяць.

Основна продукція переробки – обрізні та необрізні хвойні пиломатеріали, заготовки до європіддонів, шпали, технологічна тріска та дрова колоті. Більшість продукції переробки поставляється на експорт, в основному, на Європейський ринок, у Китай та Туреччину.

Продовжуємо мостити нові та ремонтувати чинні лісові дороги. Нових  збудовано – 18,6 км, в т. ч. з твердим покриттям – 9,2 км, земляного полотна – 13,5 км. Відновлено ремонтом 16 км лісових доріг.

Загалом за період з 2007 по 2020 роки побудовано та відновлено 811 км лісових доріг. Варто зазначити, що Львівщина першою в Україні застосувала європейську технологію будівництва лісових доріг.

Звісно, ліс – це економіка, промисловість, фінанси… За вісім місяців нинішнього року обсяг реалізації продукції склав 539, 6 мільйона гривень. До бюджетів усіх рівнів сплачено 210,2 мільйона гривень податків та зборів (обов’язкових платежів). Найбільшими платниками тут є наші флагмани – ДП «Бродівське ЛГ» (40, 7 млн. грн.), ДП «Стрийське ЛГ» (16,3), ДП «Рава-Руське ЛГ» (15,9)…

Ліс – вразлива екосистема, загрозами для якої є – негода, палюча спека… Захищати його потрібно також від нечистих на руку людей, що зазіхають на нього з сокирою чи бензопилою… Правда, за останні три роки спостерігаємо позитивну тенденцію до зменшення кількості незаконних рубок. Тут нам на допомогу приходять як правоохоронці, так і природоохоронні органи з їхніми запобіжними заходами.

Ліси невидимими магнітами притягують  до себе різний люд. Хтось приходить сюди за романтикою й натхненням, хтось марить грибами, а хтось – полюванням…

Слід зауважити, що площа мисливських угідь області становить 1 мільйон 777 тисяч гектарів. Маємо при цьому 50 тисяч мисливців в області.  Станом на 01.01.2020 в області веденням мисливського господарства займаються 81 користувачів мисливських угідь на площі – 1млн 590 тис.га. Серед них – чотирнадцять державних підприємств (одне мисливське, два лісомисливських господарства і одинадцять лісгоспів) на площі 321 тис. га, або 18% від загальної площі мисливських угідь області та НПП «Сколівські Бескиди» на площі 47 тис. га,  яке належить до сфери керування нашого  управління.

За результатами обліку основних видів мисливської фауни спостерігається тенденція до збільшення популяції, за винятком  кабанів, через епідемію АЧС, яка вирує в Європі. Також зростає чисельність червонокнижних мисливських видів звірів. Зокрема, на Львівщині мешкає 114 зубрів – найбільше в Україні. Стабільною залишається кількість хижаків, чисельність яких регулюється кожним користувачем мисливських угідь області. Також ведмеді вже перевищили допустиму оптимальну норму в місцях свого перебування…

Сьогодні в лісах державних лісогосподарських підприємств при веденні лісового господарства забезпечується збереження біологічного різноманіття і охорона лісових екосистем.

Враховуючи досвід країн Західної Європи у питаннях збереження цінних, рідкісних та зникаючих видів флори і фауни та створення належних умов для їх існування, Львівське ОУЛМГ вважає за доцільне скористатися європейським досвідом у підходах до збереження біологічного різноманіття в лісах, а саме виділення оселищ рідкісних і зникаючих видів та створення умов для їх збереження.

 

Зокрема, навесні 2020 року у Великомостівському лісництві ДП «Жовківський лісгосп» виявленим ділянкам шафрана Гейфеля  загальною площею 56,1 га надано статус оселищ та довкола по їх периметру створено охоронні зони.

У 2020 році також продовжено роботу щодо збереження старовікових лісів. Наші працівники спільно з представниками ГО «Дунайсько-Карпатська програма» та Національного лісотехнічного університету України провели обстеження лісів на предмет виявлення унікальних ділянок природних лісів, квазіпралісів та пралісів у Боринському, Львівському, Стрийському, Сколівському та Славському лісгоспах. Статус виявленим ділянкам природних лісів і квазіпралісів буде наданий після отримання наукового висновку і виключення їх з планів рубок та забезпечення суворої охорони.  Зокрема, згідно з висновками науковців у лісництвах ДП “Сколівське лісове господарство”  виявлено 290,4 га квазіпралісів та 278,2 га природних букових і буково-ялицевих лісів.

Варто зазначити, що завдяки багаторічній співпраці з Українським  товариством охорони птахів в рамках міжнародного проекту «Збереження карпатських пралісів» у 2019 році за підтримки обласної ради у Дрогобицькому, Славському та Турківському лісгоспах організовано 4-ри пралісові пам’ятки природи загальною площею 105,2 га, очевидно, з метою збереження унікальних корінних природних старовікових лісів.

Загалом, у лісах підприємств Львівського ОУЛМГ виділено 112 територій та об’єктів природно-заповідного фонду  загальною площею 102,52 тис. га. Частка заповідного фонду досягла 21 відсотка від загальної площі лісів ОУЛМГ. Відтак, під охороною державних лісогосподарських підприємств Львівського ОУЛМГ знаходиться майже 65 відсотків природного заповідного фонду області.

Важливим економічним важелем в нинішніх умовах вважається туризм. З огляду на це маємо чим похвалитися – і перед своїми громадянами, і перед іноземцями…

 

Значна кількість визначних місць Карпат, які популярні серед туристів, знаходяться на території національного природного парку «Сколівські Бескиди». 4 червня 2020 року сесія Львівської обласної ради виділила 1 мільйон 400 тисяч гривень для розвитку рекреаційної інфраструктури та мережі шляхів активного екологічного туризму. Мета – благородна: запобігання пошкодженню природних комплексів НПП  «Сколівські Бескиди»…

А центром туризму Сколівщини має стати палац XIX ст. баронів Гредлів. 21 липня 2020 року підписана угода між Сколівською районною радою та національним природним парком «Сколівські Бескиди» про оренду споруди на 49 років. В палаці планується створити візит-центр національного парку, музей, наукові лабораторії та офісні приміщення. Географічне розташування (міжнародна траса Київ-Чоп; близькість до курортів Моршина, Трускавця, Східниці; знаходження на шляху до туристичних гірськолижних баз – Славське, Волосянка, Плай, Тисовець) сприятиме відвіданню подорожуючими і туристами цього унікального історичного об’єкту і його популяризації. Впродовж двох останніх років на території парку палацу відбувалися два Міжнародні мисливські фестивалі «Мисливська ватра», що додало престижу і управлінню, і фестивалю і старовинному палацові, який чекає своєї реставрації.

 

В умовах, коли в повітрі витають коронавіруси, важливо мати стійку імунну систему. Потрібна вона нині і в окопах нашим бійцям, які стримують російську агресію на сході. Гордимося, що обладнані ці окопи й нашими руками і брусами з лісів Львівщини. Лісівники мають бути причетними до всіх корисних справ у нашій державі.

Лісівники – люд оптимістичний і вірять, що у щоденних своїх буднях і клопотах добиватимуться успіхів.

Напередодні професійного свята хочеться побажати усім міцного здоров’я, миру, та задоволення від праці на благо українського лісу.

 

Львівське обласне управління лісового та

мисливського господарства

Звернення Голови Держлісагентства Василя Кузьовича з нагоди Дня працівника лісу

   Рубрика: Без рубрики

Шановні працівники лісового господарства, лісової та деревообробної промисловості України!

Цим зверненням хочу не лише привітати всіх, хто працює в лісовому господарстві держави та дотичних до галузі сферах, а й привернути увагу до важливих, і навіть болючих викликів, перед якими постала лісова галузь.

Цьогорічні лісові пожежі сколихнули всю Україну. Найбільше постраждали Житомирщина, Луганщина та Харківщина… Людська недбалість, а інколи й злочинна діяльність разом із впливом зміни клімату спричинили в Україні небачені до цього надзвичайні ситуації.

Безмежно вдячний всім лісівникам та вогнеборцям, які вдень, вночі та на свята, забувши про відпочинок, докладали величезних зусиль, щоб приборкати вогняну стихію.

На жаль, ще одна біда спіткала Україну – паводки на Західній Україні. Лісівники одні з перших прийшли на допомогу людям, які постраждали від паводків.

Звертаюсь до кожного працівника лісового господарства. Перед нами стоїть ще багато викликів. Для того, щоб їх подолати, нам слід діяти разом. Лісове господарство, лісова та деревообробна промисловість об’єднують мільйони українців. Наша мета – захист права суспільства вільно користуватися всіма благами лісу.

З власного досвіду знаю всі труднощі нашої професії. Нелегка, проте необхідна суспільству лісівнича праця заслуговує на гідну оплату. Соціальна справедливість повинна бути постійним пріоритетом для всіх працівників галузі як на Сході і Півдні, так і на Заході й Півночі країни. Ставлю собі за мету повернути довіру до цих людей. На різних посадах – від звичайних рядових працівників до окремих керівників, які сьогодні є гордістю галузі – всі вони забезпечують життєдіяльність українського лісу.

Щиро вдячний ветеранам галузі, які присвятили себе служінню лісу, а нині передають неоціненний досвід молоді. Ваша підтримка сьогодні вкрай необхідна.

Вітаю з професійним святом усіх працівників лісової галузі, які вболівають за свою справу, дорожать честю та гідністю носити високе звання лісівника України.

Бажаю Вам та Вашим родинам здоровʼя і добробуту, вагомих здобутків у професійній діяльності, мирного неба над лісами України!

 

З повагою,

 

Голова Державного агентства лісових ресурсів України

Василь КУЗЬОВИЧ

Осінь – гаряча пора для заготівлі лісового насіння

   Рубрика: Без рубрики

З приходом осені лісівники Львівщини активно почали заготовляти насіння головних лісоутворюючих порід. По мірі достигання, водночас із заготівлею головних лісоутворюючих порід, лісівниками також проводиться збір насіння плодових і декоративних деревних та кущових порід.

Так  проводиться  збір  шишки  ялиці  білої.  На  сьогоднішній  день лісогосподарськими підприємствами вже заготовлено більше 7 тон шишки. Зібрану лісонасінну сировину уже завезено на переробку в ДП «Львівський лісовий селекційно-насіннєвий центр».

Після процесу переробки лісонасіннєвої сировини частину отриманого насіння буде висіяно в касети для вирощування садивного матеріалу із закритою кореневою системою,  іншу частину насіння буде залишено на зберігання у приміщеннях з регульованим температурним режимом з метою створення запасів насіння у неврожайні роки. Решту насіння державні лісогосподарські підприємства планують висіяти в лісорозсадниках восени поточного року.

Відділ лісового господарства

Яке насіння, таке й плем’я

   Рубрика: Без рубрики

   Підвищення продуктивності, біологічної стійкості та господарської цінності лісу є неможливим без поліпшення організації та ведення лісонасіннєвої справи, основою якої є лісове насінництво. Розвиток цієї галузі тісно пов’язаний з відбором та збереженням цінного генетичного фонду лісових порід з метою отримання насіння з цінними спадковими властивостями та високою посівною якістю.

   Велику увагу організації та веденню лісонасіннєвої справи приділяють лісівники державних лісогосподарських підприємств Львівського ОУЛМГ. У співпраці з науковцями Національного лісотехнічного університету України проводиться селекційна інвентаризація об’єктів постійної лісонасіннєвої бази.

   При обстеженні об’єктів ПЛНБ надаються практичні рекомендації з збереження та розширеного відтворення генетичних ресурсів основних лісотвірних порід. За результатами натурних обстежень ПЛНД та аналізу відповідності функціональним характеристикам, сучасним вимогам до об’єктів лісового насінництва щодо заміни і виключення з обліку окремих об’єктів і атестації та зарахування до складу новостворених об’єктів ПЛНБ прийнято рішення:

– по ДП «Бродівське ЛГ» зарахувати до ПЛНБ: лісонасіннєву плантацію дуба звичайного площею 5,0 га до архівно-маточної плантації;

 клонову насінну плантацію сосни звичайної – 5,0 га;

 постійні лісонасіннєві ділянки: модрини європейської – 2,0 га,  дуба звичайного – 2,9 га,   сосни звичайної – 3,5 га.

– по  ДП «Золочівське ЛГ» атестувати і зарахувати до ПЛНБ плантацію модрини європейської площею 5,0 га.

– по  ДП «Радехівське ЛМГ» атестувати  і  зарахувати  до  ПЛНБ  родинну  плантацію  дуба звичайного площею 4,4 га.

Відділ лісового господарства

 Львівського ОУЛМГ

Продажі необробленої деревини заготівлі 4 кварталу 2020 року

   Рубрика: Без рубрики

    Державні лісогосподарські підприємства Львівського ОУЛМГ сформували та  виставили на біржу  лоти з продажу необробленої деревини заготівлі 4 кварталу 2020 року. Всього виставлено на аукціонні електронні торги 82895 кбм необробленої деревини. Дані торги відбудуться 08.09.2020 року на біржі ТБ «ТСБ «Галконтракт».

    Управління нагадує, що продаж необробленої деревини лісгоспами на сьогоднішній день здійснюється згідно постанови Кабміну України від 04 грудня 2019 р. №1178 «Про реалізацію експериментального проекту щодо проведення електронних аукціонів з продажу необробленої деревини». Згідно згаданої постанови не менше  25% місячних запланованих обсягів заготівлі необробленої деревини лісгоспи виставляють на електронні торги в електронній системі «Прозорро.Продажі», а решта необробленої деревини держлісгоспами виставляється для продажу на інші електронні аукціони.

    В 3 кварталі біжучого року  лісгоспами  виставлено  на аукціонні торги всього 114939 кбм необробленої деревини, а викуплено лише   47467 кбм, що становить 41,3%, тому, Львівське ОУЛМГ запрошує підприємства та підприємців взяти активну участь у аукціонних торгах з продажу необробленої деревини заготівлі 4 кварталу 2020 року. Для зручності комерційних структур після проведення основних торгів (08.09.2020р.) біржа щотижнево буде проводити додаткові торги по позиціях, які не були викуплені  на основних торгах.

    Вся інформація щодо торгів знаходиться на сайті біржі ТБ «ТСБ «Галконтракт»: http://www.tsbgalcontract.org.ua 

Відділ лісових  ресурсів , машин та технологій 

Заготівля шишки

   Рубрика: Без рубрики

 IMG_1608

         В третій декаді серпня в ДП «Турківське ЛГ» стартувала кампанія по збору шишки ялиці білої.  План заготівлі насіння ялиці білої на 2020 рік по підприємству становить 300 кг. Збір шишки ялиці білої це є надзвичайно відповідальна та клопітка праця. Незважаючи на це, у зв’язку з врожайністю цього року шишки ялиці білої,  лісівники держлісгоспу  планують зібрати вдвічі більше насіння, майже 600 кг. Вся шишка буде перероблятись на сучасному спеціалізованому насіннєвому підприємстві ДП «Львівський ЛСНЦ».

IMG_1604

Голова Держлісагентства обговорив з керівництвом Укрдержліспроекту питання проведення Національної інвентаризації лісів

   Рубрика: Без рубрики

15 серпня Голова Державного агентства лісових ресурсів України  Василь Кузьович провів робочу нараду з керівництвом Українського державного проектного лісовпорядного виробничого об’єднання «Укрдержліспроект». На ній було розглянуте широке коло питань щодо стану та розвитку вітчизняного лісовпорядкування.

Василь Кузьович позитивно оцінив поточну роботу об’єднання. Адже, не зважаючи на карантинні обмеження, лісовпорядники забезпечили певну стабільність та продуктивність.

У порівнянні до аналогічного періоду минулого року:

– на 13,2% зросла прибутковість підприємства;

– на 10,7% та на 37% знижені відповідно дебіторська та кредиторська заборгованості;

– на 6,1% збільшені відрахування до бюджету та на соціальні внески;

– середньомісячна заробітна плата зросла на 11,7%.

На нараді також йшлося про те, що вдалося зупинити плинність кадрів. Чи не вперше за кілька років в об’єднання працевлаштувалися таксаторами випускники лісівничих закладів вищої освіти.

Голова відомства акцентував увагу на необхідності підвищення якості лісовпорядних робіт, ролі лісовпорядкування в забезпеченні сучасного лісоуправління, на застосуванні сучасних геоінформаційних технологій при проведенні польової таксації та камеральної обробки отриманих матеріалів.

Окрім того, Василь Кузьович наголосив на необхідності вирішення низки соціальних та побутових проблем, підвищенні престижу професії лісового таксатора, поверненні статусу лісовпорядної школи, як однієї з найкращих при формуванні справжніх фахівців лісової галузі.

Також були схвалені напрацювання ВО «Укрдержліспроект» з автоматизації лісовпорядних робіт на основі ГІС, надані зауваження щодо прискорення практичного втілення заходів у відповідності до прийнятого Закону України «Про національну інфраструктуру геопросторових даних».

Однією з головних тем робочої наради було обговорення шляхів здійснення Національної інвентаризації лісів. Розглянуто питання організаційного, технологічного та матеріально-технічного характеру.

«Визначена доцільність скорочення термінів проведення інвентаризації, оптимізації видатків, залучення до цієї роботи галузевих наукових установ та відповідних кафедр лісівничих навчальних закладів, забезпечення зрозумілого та прозорого для суспільства отримання і подальшого використання результатів і, перш за все, в напрямку стратегічного планування та поміркованого бачення шляхів збереження лісів та невиснажливого лісокористування», – повідомив Василь Кузьович.

За підсумками робочої наради Голова Держлісагентства надав відповідні вказівки та доручення.

2

На фото (зліва направо): т.в.о. Генерального директора ВО  «Укрдержліспроект» Петро Шарейко, Голова Держлісагентства Василь Кузьович, Голова Консультативно-дорадчого органу Держлісагентства Валерій Цибулько

Ефективність роботи рейдових бригад

   Рубрика: Без рубрики

             Лісовою охороною Вовченського лісництва ДП   «Турківський лісгосп» в кварталі №19 Вовченського лісництва виявлено самовільну рубку лісу породи ялиця в кількості 10шт., кубомасою 6,50м3, сумою збитків 60111грн. Лісопорушника виявлено та встановлено жителя села Верхня Яблунька Турківського району і складено протокол про адміністративне правопорушення вимог лісового законодавства.

           14.08.2020 року матеріали по лісопорушенню передані в Турківське відділення поліції, для вжиття заходів та притягнення до відповідальності.

Рубки переформування

   Рубрика: Без рубрики

         Протягом останніх років ДП «Турківське ЛГ» перейшло на вибірковий спосіб рубання. Якщо раніше суцільними рубками були задіяні майже 60-70%, та на даний час вище сказані міроприємства займають 10-20% від усіх видів рубок по підприємству. Особливу увагу надається рубкам переформування, принцип яких полягає у веденні лісового господарства  наближеного до природи лісівництва, у безперервному існуванні лісового покриву, збереженні біорізноманіття, відтворення структури природних мішаних різновікових лісів, постійному підтриманні стійкості деревостанів, вирубуванні деревини в обсязі річного приросту, стабільності водоохоронних, захисних, клімато- регулюючих, санітарно-оздоровчих та інших корисних властивостей лісу. Перевага вибірковій формі лісогосподарювання відображається в оптимальному використанні (відведення в рубку деревини до 25%) отриманні прибутку на одній і тій же ділянці лісу, підтриманні родючості лісових грунтів, збереженні підросту  і привабливості деревостанів після рубки. Ось так виглядають насадження після рубки переформування в Розлуцькому та Ісаївському лісництвах.

IMG_2644

IMG_2647

Відділ лісового господарства